משחקים לתינוקות: זה משחק ילדים!

את הקשר עם ילדינו אפשר להעצים ולחזק - כבר מן הרגע הראשון. עבור חלקינו הקשר יווצר כבר במהלך ההיריון: אפשר לדבר אל העובר, להשמיע מוזיקה, לרקוד וגם לנוע. אך אין ספק שהאתגר האמיתי ביצירת הקשר מתחיל עם הגיעו לעולם של הרך או הרכה הנולדים, ומערכת היחסים נבנית ומתחזקת בהדרגה, כבר בימים והשבועות הראשונים לחיי התינוקות.

 

אחת הדרכים החשובות והמהנות ביותר ליצירת קשר בריא ומשמעותי עם הרכים הנולדים היא המשחק. למשחק יתרונות רבים לא רק דרך ליצירת החיבור הרגשי שלנו עם התינוק - אלא הוא גם דרך לפתח את ילדינו מבחינה מוטורית ושכלית, כבר בשלבי החיים הראשונים. בחנות הצעצועים תגלו מבחר מוצרי תינוקות ומשחקים לתינוקות, העוזרים לפתח יכולת זו. צבעוניות, דמויות שאהובות עליהם, שילוב טכנולוגיה וחדשנות בתחום מבטיחים הנאה וכיף לכם ולילדיכם, וכמובן - מבלי לוותר על בטיחותיות ואיכות גבוהה.

 את ההתפתחות המוטורית נהוג לחלק לשניים: המוטוריקה הגסה - קפיצה, ריצה ודילוג למשל ומוטוריקה עדינה: פעולות עדינות יותר כמו החזקת חפץ, אחיזת יד, או החזקת בקבוק.

 גיל ינקות עד ארבעה חודשים |  גיל ארבעה חודשים עד חצי שנה | גיל חצי שנה עד שנה |

 

משחקי תינוקות מומלצים-גיל ינקות עד ארבעה חודשים:

כבר בחודשים הראשונים לחייהם מתחילים התינוקות לפתח את יכולותיהם המוטוריות: להזיז את ידיהם ורגליהם, וכתוצאה מכך לגעת בחפצים סביבם. בשבועות הראשונים לחייהם הם יחלו גם למקד את מבטם. הקפידו להביט בעיניים, להשמיע צלילים ולהיות הפנים המוכרות והאהובות. אביזרים כמו מובייל למיטת התינוק יעזרו במיקוד המבט, ויפתחו את היכולת לעקוב במבט אחר חפץ בתנועה. צעצועים לעגלה יעזרו גם הם, וכאלו המשמיעים צלילים יפתחו את הקשר שבין הראייה לשמיעה, ויהפכו את שעת הטיול לכיפית יותר.

 

משחקים לגיל ארבעה חודשים עד חצי שנה:

החל מגיל ארבעה חודשים לערך, תשימו לב שילדיכם הופכים מודעים יותר ויותר לידיים ולרגליים, ולקרב אותם לגוף- אז מתחיל להתפתח הקשר החשוב שבין העין ליד. זהו השלב בו כל מה שנקרה בדרך יעבור אל הפה. זהו שלב התפתחותי חשוב בגילוי הסביבה. נשכן לתינוק או רעשן לתינוק יתאימו במיוחד לשלב זה. חפצים מרשרשים או או בעלי מרקם מיוחד יעזרו לפיתוח החושים: חוש המישוש, הראייה והשמיעה מתפתחים בצורה קריטית בשלב זה. יש לוודא כמובן, שהנשכן עשוי חומר רך ובטיחותי, ואינו מכיל חומרים רעילים.

 

אוניברסיטה לתינוק, הפכה מוצר אהוב במיוחד בחנויות הצעצועים בשנים האחרונות, ובצדק - זהו מוצר שיכול בקלות למשוך את תשומת לבם של הקטנטנים. אורות, צלילים ומרקמים שונים יהוו בשבילם מקור לעניין, ויעודדו אותם לשכב על הגב או על הבטן, להרים את הראש, ולנסות לתפוס את הצעצועים התלויים סביב. זהו שלב חשוב לתינוקות, שכן התנועות יעזרו לחיזוק השרירים והכנה לשלב הבא - שלב הזחילה. זכרו שתינוקות מגיבים לנעשה סביבם, אך אין צורך גם להעמיס או לפזר משחקים רבים סביבם: הניחו בכל בכל פעם משחק או שניים ותנו להם לחקור. כך תוכלו לגוון בצעצועים, בכל שעת משחק להגיש צעצוע אחד, וכך לשמור על רמת הגירוי והסקרנות של הילד.

 

צעצועים לגיל חצי שנה עד שנה:

סביב גיל חצי שנה חושי ילדינו כבר מתחדדים ואיתם רמת הסקרנות. נצלו את שעת האמבטיה להנאה ומשחק, ומעבר להשגחה עליהם בכל רגע זוהי הזדמנות נהדרת לזמן איכות. תינוקות רבים נהנים מאוד מתחושת המים: הם מרגישים רוגע, ונלהבים מהתזת המים. צעצועי אמבטיה כגון ספוג, משפך או מסננת הם אביזרים פשוטים שיכולים לגרום להנאה רבה.

 צעצועים הם גם דרך נהדרת לעודד את הקטנטנים לזחול לעברם, ולחזק את שריריהם. צעצוע אהוב הופך מטרה, ואימון הזחילה לשעת משחק: בהשגחתכם, הכינו ״מסלול מכשולים״ קטן, פזרו משחקים ועודדו אותם לחקור את סביבתם ולהגיע אליכם בסוף המסלול. כשהתינוקות מתחילים לשבת עצמאית גדלה גם הסקרנות, ועם החשיפה למזונות מוצקים, גם שעת הארוחה לחגיגה של ממש. סכו״ם צבעוני לתינוקות הוא דרך נהדרת לתרגל את תנועותיו העדינות של ידיו.

 

צעצועים לגיל שנה עד שנתיים

לקראת גיל שנה, יכולותיהם המוטריות של התינוקות מפותחות כבר הרבה יותר: צעצועים לגיל שנה יעודדו את המוטוריקה העדינה: משחקי השחלה או הרכבה מומלצים במיוחד, והם יחזקו את הקשר שבין העין ליד ויהוו עבורם אתגר בריא. צעצועים עם גלגלים שאפשר להסיע על הרצפה או למשוך בעזרת חוט אהובים במיוחד גם הם. זהו גם שלב בו כבר אפשר לצפות לצעדים הראשונים, והליכונים או שולחני פעילות יעודדו עמידה יציבה בתחילה, ובהמשך הרגע המרגש והמפעים: הצעד הראשון.

מגיל שנה תינוקות רבים מסוגלים להבין ולהפיק מילים רבות. זהו זמן מצוין לתיאטרון בובות: בובות אצבעות, או אפילו כאלו מאולתרות העשויות מגרביים יכולות ליצור דיאלוג נהדר ביניכם לבין ילדיכם. תחילה בהגיות ומלמולים, ולאט לאט - למילים. קראו בשמם של חפצים בחדר והצביעו לעברם, ובמהרה ילדיכם יחקו אתכם וילמדו להצביע ולהגות את השמות בעצמם. ספרים וסיפורים הם דרך נפלאה נוספת לחזק את אוצר המילים של הילדים, ולחזק את הקשר שלנו עמם.

לאט לאט הופכים התינוקות לפעוטים: עצמאיים וסקרנים מתמיד. זה השלב להתאים עבורם משחקים לגיל שנתיים. תלת-אופן ראשון או משחק לגו (שחלקיו גדולים כמובן) הם מתנה נהדרת לגיל הזה.

 

מעל לכל, זכרו - כל ילד הוא שונה, ולכל ילד וילדה קצב התפתחות שונה ותחומי עניין משלהם. הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות כהורים, כדי לחזק הקשר עמם, הוא לקבל את קצב התפתחותם. לעודד מבלי להפעיל לחץ, לשים לב לתחומי העניין שלהם, ולהעשיר אותם. זכרו שבתוך היומיום העמוס שלנו, רגעי המשחק הם רגעים נדירים שנשמרים בזיכרונם ובלבם של ילדינו, וגם באלה שלנו - הוריהם.